İnstagram Keşfete Nasıl Çıkarım?

İnstagram keşfete çıkmak için içeriklerinizin kesinlikle kaliteli olması gerekmektedir.

Instagram keşfete çıkmanın birçok yolu vardır. En önemlisi düşük takipçili hesapların birbirleri ile beğeni, kaydetme, yorumlaşma işlemleri gibi işlemlerdir. Bu taktikler elbette her zaman işe yaramayabilir. 

İçeriklerinize Özen Gösterin

Sayfanız hangi kategoride olursa olsun, içeriklerinizi kaliteli ve dikkat çekici bir şekilde olmalıdır. Paylaşımı gören kullanıcı bu paylaşımı arkadaşları ile paylaşmak ve onları etiketlemek istesin. Böylelikle keşfete düşmekten çok yeni takipçi alma şansınız da artmış olacak. İster mizah ister işletme sayfanız olsun, dikkat ve özgün içerikler daima kazanır.
 

Biraz Süsleme Yapın

Instagram keşfetin çalışma mantığı, kullanıcının ilgi alanlarına göre paylaşımların gösterilmesidir. Çünkü instagram paylaşımlarının kime hitap edeceğini anlayabiliyor. Örneğin kedi fotoğrafları beğenen birisinin keşfetinde kedi paylaşımlarını özellikle görmesi gibi. Dolayısı ile içeriklerinizi bu tür ilgi odaklı içerikler ekleyebilirsiniz. 
 

Açıklama Yapmaktan Kaçınmayın

Paylaşımlarınıza mutlaka açıklama eklemeyi unutmayın. İçerik ile alakalı bilgi verici açıklamaya yazmaya özen gösterin. 


Yapacağımız paylaşımın açıklamasını boş bırakmamaya özen gösterelim. İçeriğin ne ile alakalı olduğunu açıklamaya yazalım. 

Etkiket Kullanımına Dikkat

Etiketlerinizi açıklama kısmına değilde yorum kısmına yazın. Bizzat denediğimiz ve tecrübe edindiğimiz bir yöntemdir. Açıklamaya yazılan etiketleri instagram algoritması spam olarak algılayabiliyor. Yorum kısmına tamamen içerik ile alakalı etiketler eklemeyi unutmayın. Etiket sayısının maksimum 3-5 arası olmasına özellikle dikkat edin.
 

Zamanlamayı İyi Ayarlayın

Instagramda en iyi paylaşım saatleri sabaH 07:00-09:00 arası, öğlen 11:00-14:00 arası, akşam ise 17:00-19:00 olarak bilenen bir gerçektir. Bu saatlerin yoğun olmasının sebebinden de bahsedelim. Sabahları işe giderken arabada ve yolda canımız sıkılıyor ve sosyal medyaya bakıyoruz. Öğle aralarında çalışanlar genellikle zamanlarını geçirmek için Instagrama girerler. Akşamları ise iş ve okul bitiminden hemen sonra instagramda aktif olmaya başlarlar. 
 

Attığınız paylaşımı kaydettirmeye çalışın

Atmış olduğunuz paylaşımı insanlara kaydettirmeye çalışın. İçeriğe daha sonra bakmak için kaydeden insanlar sizin keşfete çıkma ihtimalinizi arttırır. 
 

Yorumlaşmayı Dikkatli Yapın

Eğer ki anlaşmalı yorumlaşıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var. Instagram artık emojili ve kısa kelimeli yorumları spam olarak algılıyor ve dikkate almıyor. O yüzden yapacağınız yorumların en az 3-4 kelimelik ve içerik ile alakalı olmasına özen gösterin.

Videolar Çok Önemlidir

Video içeriklerin keşfete çıkma ihtimali görsellere göre daha yüksek. Instagram video'lu içeriklere çok daha fazla önem veriyor. Özellikle yeni gelen güncelleme ile IGTV ile paylaşarak sayfanızı güçlendirebilirsiniz.